Senast uppdaterad:

Spara el i vinter – vad sparar varje åtgärd i kronor?

Att sänka värmen inomhus en grad minskar energin för uppvärmning med ungefär 5 %, enligt Energimyndigheten. För ett genomsnittligt småhus med direktverkande el blev det 500 kr i SE3 vintern 2025/26 (november–mars), 540 kr i SE4 och 430 kr i SE1. En 5 minuter kortare dusch om dagen sparade 390 kr i SE3.

Vinter = 1 november–31 mars. Priser: spotpris per månad plus påslag, energiskatt och rörlig nätavgift, inklusive moms. Historik, ingen prognos.

Vad sparar varje åtgärd?

Tabellen visar vad fem vanliga åtgärder hade sparat i ett genomsnittligt småhus med direktverkande el under vintern 2025/26, med den vinterns elpris i varje elområde. Huset använder 15 219 kWh om året enligt Energimyndighetens småhusstatistik, varav 7 102 kWh till uppvärmning (vår uppdelning, se Så har vi räknat). Det är samma hus som på Vad kostar det att värma huset?

Visa elområde:
Besparing vintern 2025/26 (1 nov–31 mar), kr inkl. moms
ÅtgärdRäknat somSE1SE2SE3SE4
1 grad lägre inne5 % av uppvärmningen430 261 kWh410 251 kWh500 259 kWh540 267 kWh
5 min kortare duschEn person, varje dag330 208 kWh320 208 kWh390 208 kWh420 208 kWh
Motorvärmare på timer2 h i stället för 10 h varje morgon (antagande)1 040 664 kWh1 030 664 kWh1 230 664 kWh1 330 664 kWh
Standby bort5 % av hushållselen170 111 kWh170 111 kWh210 111 kWh220 111 kWh
LED i stället för glödlampaEn lampa, 5 h per dag61 39 kWh61 39 kWh73 39 kWh79 39 kWh

Motorvärmaren sparar mest om bilen annars står inkopplad hela natten (vårt antagande: 10 timmar, kl 21–07). En grad lägre inne sparade mer än en 5 minuter kortare dusch om dagen i alla fyra elområden.

Åtgärderna går att kombinera. Alla fem tillsammans hade sparat ungefär 2 390 kr i SE3 och 2 590 kr i SE4. Duschen räknas bara om varmvattnet värms med el i huset, och standbyraden är ett tak: Energimyndigheten anger att ca 5 % av ett hushålls elanvändning går till standby, och vi räknar det på hushållselen.

En grad lägre, månad för månad

Graden sparar mest när det är kallast. Uppvärmningen följer månadens graddagar, så de kalla månaderna väger tyngst – och samma kWh kostar olika mycket beroende på månadens elpris.

1 grad lägre: besparing per månad, kr inkl. moms, vintern 2025/26
MånadSE1SE2SE3SE4
November 202563607683
December 202560567082
Januari 2026141125141156
Februari 2026130131146140
Mars 202641416383
Hela vintern430410500540

Den dyraste graden kom i januari i SE1 och SE4 och i februari i SE2 och SE3. Över hela vintern motsvarade en grad ungefär 2,7 % av husets elräkning i SE3, inklusive fast nätavgift. Hela vinterns räkning och kWh per månad finns på sidan om vad det kostar att värma huset och vintrarnas elpris på Elpriset i vinter.

Motorvärmaren: timer i stället för hela natten

Står bilen inkopplad 10 timmar i stället för 2 drar motorvärmaren 4,4 kWh mer per morgon. Varje morgon hela vintern 2025/26 blev det 1 230 kr i SE3 och 1 330 kr i SE4. Förbrukning per timme och tider per temperatur: Vad drar en motorvärmare?

Disk och tvätt när elen är billigast

Har du timpris (eller kvartspris) kan du spara genom att köra diskmaskin, tvättmaskin eller elbilsladdning när elen är billigast. Med månadspris spelar tiden ingen roll för priset, se Timpris eller månadspris?

Vintern 2025/26: vad 1 kWh kostade mindre i dygnets billigaste timme, öre/kWh inkl. moms, snitt per dygn
ElområdeFrån en snittimmeFrån dygnets dyraste timme
SE1 Luleå28,4 öre64,6 öre
SE2 Sundsvall28,5 öre65,8 öre
SE3 Stockholm41,5 öre96,6 öre
SE4 Malmö50,9 öre119,3 öre

Ett exempel: en diskmaskin på eco-programmet drar 0,5–1 kWh per disk enligt Energimyndigheten. Flyttar du 1 kWh om dagen från en snittimme till dygnets billigaste timme sparar det 63 kr på en vinter i SE3 och 77 kr i SE4. Vilka timmar som brukar vara billigast: När är elen billigast?

Bor du i lägenhet?

Ingår värmen och varmvattnet i hyran påverkar en lägre inomhustemperatur eller en kortare dusch inte din egen elräkning. Då är det hushållselen som går att påverka. För en lägenhet som använder 2 000 kWh om året motsvarar 5 % standby 41 kWh på en vinter, 77 kr i SE3. En glödlampa på 60 W som byts mot en LED-lampa på 8 W och lyser 5 timmar om dagen sparar 73 kr på samma vinter.

Julbelysning är en egen sak: Vad kostar julbelysningen? visar LED mot glödlampa och vad en timer sparar per elområde.

Så har vi räknat

Vanliga frågor

Hur mycket sparar man på att sänka värmen en grad?

Ungefär 5 % av energin till uppvärmning, enligt Energimyndigheten. I ett genomsnittligt småhus med direktverkande el blev det 259 kWh och 500 kr i SE3 vintern 2025/26 (november–mars), 540 kr i SE4 och 430 kr i SE1. Det är ungefär 2,7 % av vinterns elräkning.

Vad sparar man på att sänka två grader?

Räknar man med Energimyndighetens 5 % per grad blir två grader ungefär 10 % av uppvärmningen. För samma småhus blir det ungefär 990 kr i SE3 och 1 090 kr i SE4 under vintern 2025/26, ungefär 5,4 % av vinterns elräkning i SE3.

Lönar det sig att ha timer på motorvärmaren?

Ja, om bilen annars står inkopplad hela natten. Calix anger 1 timme vid 0 °C, 2 timmar vid −10 °C och 3 timmar vid −20 °C, och enligt DEFA:s tekniska handbok når motorn termisk balans efter ungefär 3 timmar; tid därefter håller bara temperaturen och ger onödig strömförbrukning. Med 2 timmar i stället för 10 sparar en motorvärmare på 550 W 4,4 kWh per morgon, 8,16 kr i SE3 med vinterns elpris 2025/26, och 1 230 kr om bilen värms varje morgon hela vintern.

Hur sparar man el i en lägenhet på vintern?

Ingår värmen i hyran påverkar inomhustemperaturen inte din elräkning. Då gäller hushållselen: att stänga av standby (ungefär 5 % av hushållets el enligt Energimyndigheten) motsvarade 77 kr i SE3 vintern 2025/26 för en lägenhet på 2 000 kWh om året, och en LED-lampa i stället för en 60 W glödlampa sparade 73 kr.

Källor

Sidan är ingen rådgivning. Siffrorna är historik, ingen prognos.